História klubu

Školský športový klub ABOVIA 96 Košice bol založený v roku 1996. Zakladajúcim členom bol Igor Vasiľ. Na založení klubu spolupracovala Mirka Matejzelová, Maťo Sabol a Zuzka Vasiľová. Hlavným cieľom bola práca s mládežou a výchova mladých basketbalistiek.

Oficiálne sa história ŠŠK ABOVIA 96 Košice začala písať 15.05.1996, kedy nás zaregistrovali ako občianske združenie na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky a prvým domácim stánkom, kde sme začali trénovať a hrať zápasy, sa stala telocvičňa pri Základnej škole Hroncova 23. Najviac sa využívajú priestory telocvične a vonkajšieho asfaltového ihriska, ale počas leta aj atletické ihrisko v spojení s blízkou lesnou cestičkou na vrch Horný Bankov. Využívame tieto priestory po celý školský rok, ale aj cez letné prázdniny.

Celkový pohľad do histórie klubu

Ťažisko členskej základne nášho klubu tvoria dievčatá a dlho sme sa zameriavali hlavne na výchovu mládeže. Od začiatku existencie klubu bolo zriadené Školské športové stredisko pri základnej škole Hroncova 23 Košice a postupne sme založili ďalšie školské športové strediská na základnej škole Starozagorská 8 na sídlisku KVP a ZŠ Belehradská 21 na sídlisku Ťahanovce. Celkovo navštevujú náš klub v športových strediskách žiačky ďalších desiatich základných škôl.

V sezóne 2009/2010 sme mali v súťažiach prihlásených päť družstiev. Najlepšie sa umiestnili družstvá mladších mini žiačok rok narodenia 1999 a družstvo mladších žiačok rok narodenia 1997, ktoré obidve našli premožiteľa až vo finále Majstrovstiev Slovenska a získali pre ABOVIU dve strieborné medaily. Družstvo starších žiačok získalo 5. miesto na Slovensku. Kategóriu žien sme hrali v 1. lige doteraz v piatich sezónach.

Od sezóny 2008/2009 do klubu vstúpil výrazným spôsobom generálny sponzor STEEL SLOVAKIA a.s.. V sezóne 2008 – 2009 sme hrali najvyššiu slovenskú súťaž v basketbale extraligu žien. Družstvo našich žien hralo pod názvom Basket Steel Slovakia Košice, pod používanou skratkou BSS Košice. Mládežnícke družstvá štartovali v sezóne 2008 – 2009 pod novým názvom BSS ABOVIA Košice v týchto piatich kategóriach : staršie mini žiačky, mladšie mini žiačky, mladšie žiačky, žiačky, kadetky. S basketbalovými prípravkami dievčat sa pracovalo na ďalších štyroch školách. Sú to ZŠ Bruselská, ZŠ Belehradská, ZŠ Požiarnická hlavne ZŠ Starozagorská, kde máme zároveň aj našu hlavnú hraciu telocvičňu pre mládež. V tejto sezóne sme mali registrovaných 89 mládežníckych hráčok a 21 hráčok v kategórii žien. V sezóne 2008 / 2009 pracovali v klube títo tréneri : Vladimír Karnay – družstvo extraligy žien, mládežnícke družstvá pracovali pod vedením týchto trénerov: Tomáš Čech , Zuzana Vasiľová, Richard Holcer, Igor Vasiľ a Zuzana Durbáková.

V sezóne 2007/2008 nás potešili ziskom strieborných medailí žiačky rok narodenia 1993. Od svojho vzniku sa intenzívne venujeme práci s najmladšou generáciou basketbalistiek, čo dokazujú aj nasledovné výsledky.

Hráčka ŠŠK ABOVIA 96 Stela Vasiľová bola juniorskou reprezentantkou Slovenska a v roku 1997 získala na Majstrovstvách sveta junioriek v Brazílii bronzovú medailu. V roku 1998 na Majstrovstvách Európy Junioriek v Turecku obohatila klubovú zbierku o striebornú medailu. V roku 1999 v Nemecku v Berlíne na Adidas campe, kde sa zúčastnili reprezentantky zo 18 krajín Európy bola vybraná medzi 4 najlepšie Európanky. O rok na to v roku 2000 na celosvetovom fóre v USA na University KANSAS bola vyhlásená ako najutočnejšia hráčka na svete v kategórii ročník narodenia 1982.

Za jeden z najväčších úspechov považujeme aj Majstrovstvá sveta mladých žien do 19 rokov v basketbale v Bratislave v roku 2007 , kde z 12 hráčok reprezentujúcich Slovenskú republiku bolo šesť hráčok, ktoré vyšli z klubu ŠŠK ABOVIA 96 Košice. Boli to tieto hráčky: Štefánia Kandráčová, Katarína Pindrochová, Nikola Kovaľová, Jana Minčíková, Diana Beňušková a Lucia Magušková. Prvé tri menované hráčky hrali aj za naša extraligové družstvo žien v sezóne 2008 – 2009.

V sezóne 1999/2000 sme získali titul Majstra Slovenska v kategórii mladšie mini žiačky v 5. ročníkov a v kategórii staršie mini žiačky v 6. ročníkoch sme obsadili pekné 4. miesto na Slovensku.

V sezóne 2000/2001 družstvo 5.ročníkov vybojovalo strieborné medaily na Majstrovstvách Slovenska a družstvo starších mini žiačok rok narodenia 1989 obhájilo titul Majstra Slovenska z minulého ruka. O titul sa najviac pričinili hráčky Števka Kandráčová, Janka Minčíková, Zuzka Durbáková, Zuzka Fabiánová, Maťa Štefanová, Aďa Tokárová, Zuzka Keltošová, Miša Kaanová, Eva Durbáková pod trénerským vedením Igora Vasiľa a manažéra družstva Ing. Štefana Kandráča.

V júni roku 2002 prišiel do nášho klubu ABOVIA 96 Košice tréner Tomáš Čech a dnes už nebohý Ing. Dušan Bačovčin z Unionu Košice, ktorý zo sebou zobrali aj niektoré hráčky.

V sezóne 2002/2003 bola do výberu kadetiek Slovenska vybraná Andrea Janová, Dominika Kriváneková družstvo obsadilo 4. miesto v SL. Družstvo 6. ročníka obsadilo I. miesto na majstrovstvách Slovenska.

V sezóne 2003/2004 sme získali tri strieborné medaily v kategóriach 5. ročníkov, mladších žiačok a starších žiačok a kadetky skončili na 6. mieste v Slovenskej lige. Do národného družstva junioriek Slovenska si vybrali tréneri Štefániu Kandráčovú, ktorá si týmto vybojovala účasť na tohoročných Majstrovstvách Európy v Taliansku.

V sezóne 2004/2005 sme v kategórii mladšie mini žiačky basket na finálovom turnaji v Poprade obsadili 1. miesto a získali titul Majster Slovenska. Pod vedením trénerskej dvojice Igor Vasiľ a Rišo Hanigovský sa o titul naiviac zaslúžili Eva Durbáková, Žaneta Rybárová, Mima Mackulínová, Dominika, Jana Goblová, Gabika Nagyová, Zuzka Kovalíková, Lenka Dzúrová a Zuzka Závodska. V starších mini žiačkách druhé miesto a v kadetkách tretie miesto.

_MG_6185